TBD234V12D(444kw@1800rpm)
You are here: Home » Products » MWM Engines » TBD234 Engine » TBD234V12D(444kw@1800rpm)
Engine Model: TBD234V12D
Engine Type: Mechanical Engine
Displacement: 21.6L
Rated Speed: 1800 rpm
Rated Power: 444 kw
Power Type: Prime Power
Emission Standard: EURO Ⅱ
Fuel Consumption: 210 g/kwh
Cooling System Water cooled
Dimension(L*W*H): 2682x1485x1900 mm
Net Weight: 2250 kg
Lead Time: 15-30 working days
Payment Term: T/T;L/C
Country of Original: China
Deutz TBD234V12D Engine
SpecificationCurveConfiguration & OptionsEngine SeriesPumpmacEMAC
General Information of Deutz Diesel Pump Engine
Engine Model TBD234V12D
Engine Type Mechanical Engine
Engine Structure 12 Cy linders, V Type
Displacement 21.6L
Bore 128 mm
Stroke 140 mm
Net Weight (with flywleel & alternator) 2250 kg
Overall Diemension(L*W*H) 2682x1485x1900mm
Technical Specification of Deutz Diesel Pump Engine
Emission EURO Ⅱ
Aspiration Turbocharged inter-cooled
Fuel System available
Eletrical System Electric starting; Gas starting
Lowest Starting Temp.(with/without auxiliary system) N/A
Engine Cooling Fluid Volume N/A
Lubricating Oil Volume N/A
Performance Data of Deutz Diesel Pump Engine
Rated Power/Speed 444/1800 kw/rpm
Max.Torque/Speed 1800 rpm
Fuel Consumption @ Rated Power 210 g/kwh
Min. Idel Speed 650 rpm
Max. Continuous Running Altitude no limited with power correction
performance curves
Engine Block & Head Oil Pan Fuel Supply System Intake & Exhaust Manifold
Starter Motor Alternator Oil Filter & Fuel Filter Water Pump & Oil Pump
Fuel-Cutoff-Solenoid Flywheel & Housing Turbocharger Engine Monitoring Controller
We also provide customize power pack with below options:
Engine Options
Flywheel;housing
(type;size)
Air Intake System.
(Air filter assembly)
Exhaust System
(Muffler assembly)
Cooling System
(Radiator or heat exchanger)
electric system
(12V/24V)