TBD620V12 (1320kw@1500rpm)
You are here: Home » Products » MWM Engines » TBD620 Engine » TBD620V12 (1320kw@1500rpm)
Engine Model: TBD620V12
Engine Type: Mechanical Engine
Displacement: 53.11 L
Rated Speed: 1500 rpm
Rated Power: 1320 kw
Power Type: Prime Power
Emission Standard: EURO Ⅱ
Fuel Consumption: 193/199 g/kwh
Cooling System Water cooled
Dimension(L*W*H): 2340x1450x2153 mm
Net Weight: 3600 kg
Lead Time: 15-30 working days
Payment Term: T/T;L/C
Country of Original: China
Deutz TBD620V12 Engine
SpecificationCurveConfiguration & OptionsEngine SeriesPumpmacEMAC
General Information of Deutz Diesel Pump Engine
Engine Model TBD620V12
Engine Type Mechanical Engine
Engine Structure L12、V type,Angle 90°
Displacement 53.11 L
Bore 128 mm
Stroke 140 mm
Net Weight (with flywleel & alternator) 5100 kg
Overall Diemension(L*W*H) 2979x1450x2240 mm
Technical Specification of Deutz Diesel Pump Engine
Emission EURO Ⅱ
Aspiration N/A
Fuel System N/A
Eletrical System N/A
Lowest Starting Temp.(with/without auxiliary system) N/A
Engine Cooling Fluid Volume 120L
Lubricating Oil Volume 180L
Performance Data of Deutz Diesel Pump Engine
Rated Power/Speed 1320/1500 kw/rpm
Max.Torque/Speed N/A
Fuel Consumption @ Rated Power 193/199 g/kwh
Min. Idel Speed 600~750 r/min
Max. Continuous Running Altitude N/A
performance curves
Engine Block & Head Oil Pan Fuel Supply System Intake & Exhaust Manifold
Starter Motor Alternator Oil Filter & Fuel Filter Water Pump & Oil Pump
Fuel-Cutoff-Solenoid Flywheel & Housing Turbocharger Engine Monitoring Controller
We also provide customize power pack with below options:
Engine Options
Flywheel;housing
(type;size)
Air Intake System.
(Air filter assembly)
Exhaust System
(Muffler assembly)
Cooling System
(Radiator or heat exchanger)
electric system
(12V/24V)