F12L413FG(261kw@2500rpm)
You are here: Home » Products » F12L413FG(261kw@2500rpm)
Engine Model: F12L413FG
Engine Type: Mechanical Engine
Displacement: 19.14 L
Rated Speed: 2500 rpm
Rated Power: 261 kw
Power Type: Prime Power
Emission Standard: EURO Ⅱ
Fuel Consumption:  214 g/kwh
Cooling System Air cooled
Dimension(L*W*H): 1575x1038x956 mm
Net Weight: 1120 kg
Lead Time: 15-30 working days
Payment Term: T/T;L/C
Country of Original: China
Deutz F12L413FG Engine
SpecificationCurveConfiguration & OptionsEngine SeriesPumpmacEMAC
General Information of Deutz Diesel Pump Engine
Engine Model F12L413FG
Engine Type Mechanical Engine
Engine Structure 12Cylinders, V Type
Displacement 19.14 L
Bore 125 mm
Stroke 130 mm
Net Weight (with flywleel & alternator) 1120 kg
Overall Diemension(L*W*H) 1575x1038x956mm
Technical Specification of Deutz Diesel Pump Engine
Emission EURO Ⅱ
Aspiration Naturally Intake
Fuel System N/A
Eletrical System N/A
Lowest Starting Temp.(with/without auxiliary system) N/A
Engine Cooling Fluid Volume N/A
Lubricating Oil Volume N/A
Performance Data of Deutz Diesel Pump Engine
Rated Power/Speed 261/2500 kw/rpm
Max.Torque/Speed N/A
Fuel Consumption @ Rated Power 214/2500 g/kwh/rpm
Min. Idel Speed 600 rpm
Max. Continuous Running Altitude 5000
performance curves
Engine Block & Head Oil Pan Fuel Supply System Intake & Exhaust Manifold
Starter Motor Alternator Oil Filter & Fuel Filter Water Pump & Oil Pump
Fuel-Cutoff-Solenoid Flywheel & Housing Turbocharger Engine Monitoring Controller
We also provide customize power pack with below options:
Engine Options
Flywheel;housing
(type;size)
Air Intake System.
(Air filter assembly)
Exhaust System
(Muffler assembly)
Cooling System
(Radiator or heat exchanger)
electric system
(12V/24V)